
EEG- elektroencefalografia
EEG – Biofeedback (Neurofeedback) jest metodą, która wykorzystuje mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego w celu usprawniania pracy mózgu.
Pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak aby mózg pracował wydajniej i szybciej.
EEG-Biofeedback to profesjonalny trening mózgu. Pacjent nie musi używać klawiatury. Informacja o stanie umysłu pacjenta jest mu przekazywana za pośrednictwem sygnału EEG.
Dla kogo trening EEG -Biofeedback?
Dla dorosłych i dla dzieci.
Dla dorosłych:
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- problemy z planowaniem i skupieniem,
- mała odporność na stres,
- padaczka,
- zaburzenia samooceny, depresja, zaburzenia lękowe,
- w terapii tików i zespołu touretta,
- w zaburzeniach przyjmowania pokarmów (bulimia, anoreksja),
- w terapii uzależnień (alkoholizm, narkomania, hazard),
- treningi wskazane są również dla osób zdrowych, których praca wymaga skupienia, szybkich prawidłowych decyzji lub gdy powoduje długotrwały stres (biznesmeni, służby mundurowe, służba zdrowia, lotnictwo, nauczyciele, sportowcy).
Dla dzieci:
- zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi,
- poprawa szybkości uczenia się,
- nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD),
- problemy szkolne,
- dysleksja, dysortografia,
- trema, reakcje stresowe, agresja,
- chęć poprawy wyników w dziedzinach wymagających koncentracji (sport, muzyka).
Jak działa?
Trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem. Dzięki temu pacjent świadomie reaguje na zadania stawiane przez terapeutę. Terapia jest niezwykle efektywna, a przy tym przyjemna.
Dzieci mogą wybierać formę prezentacji sygnału: może to być gra, animacja lub ulubiona bajka DVD; dorośli korzystają z profesjonalnych wykresów, wizualizacji oraz filmów relaksacyjnych.
Czas trwania terapii ustala się stosownie do wieku pacjenta i istotności problemu. Treningi można podzielić na krótkoterminowe (ok. 10 – 20 spotkań), takie, które wymagają systematycznej pracy przez ok. 40 – 60 sesji (np. ADHD) i długoterminowe (np. epilepsja, afazja – aż 80 sesji). Spotkania odbywają się co najmniej 1 raz w tygodniu, a najlepiej 2 – 3 razy w tygodniu.